IPTV Nedir?

Teknoloji ile yakından ilgilenmiyorsanız IPTV nedir diye sormanız gayet normal. Belki de çoğu insanın kullandığı ama adını bilmediği sistem IPTV’dır. IPTV, internet protokol televizyonu gelir ve ses antenler, uydu çanakları veya fiber kablolar yerine internet üzerinden televizyon programları alınır. Başka bir kelime, Ayrıca video söz doğrudan internet üzerinden yayınlar.

IPTV içerik dağıtımı ele alındığında; YouTube gibi büyük video platformları ya da Netflix gibi OTT hizmetlerinden daha farklı olsa da, kolaylıklarının çoğunu paylaşmaktadır. Bu, izleyicilere en sevdikleri programlara zaman erişme özgürlüğü vermektedir. Yine de geleneksel TV’deki gibi canlı etkinliklerin ve programların izlenmesini de sağlar. Esneklik, IPTV’nin geleneksel televizyonu gölgede bırakmasının ve TV’nin geleceği olarak kabul edilmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Nasıl Çalışır

Hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak için aşamalı bir şekilde ele aldık. IPTV nasıl çalışır İçerisinde neyi barındırır hep birlikte görelim:

Talep Üzerine Video (VOD)

VOD akışı tam olarak ismi gibidir,  ne zaman istersen video alırsın. Film izleme siteleri VOD sağlayıcılarıdır. Neler izleyebileceğiniz konusunda herhangi bir zaman sınırı yoktur. Ne zaman izlemek istediğinizi belirtiyorsunuz ve servis sağlayıcınıza gelen VOD izleyebiliyorsunuz. Netflix, Exxen, Puhu TV film izleme siteler talep üzerine video (VOD) hizmetlerinin popüler örnekleridir.

Zaman Kaydırmalı Medya

Televizyon yayınların kaydet izle özelliği kullandıysanız bu tür IPTV’ye aşinasınızdır. Artık pek çok yayın ağları, kullanıcıların en çok aradığı bir özellik olan, izleyemedikleri veya kaçırdıkları programları zamanları olduğunda izlemelerine imkân tanımaktadır. Zaman kaydırmalı medya ile VOD arasındaki önemli fark, paylaşılan içeriğin sınırlı bir raf ömrüne sahip olmasıdır. Birkaç yıl önce kaçırdığınız bir şovun bir bölümünü geri dönüp izleyemezsiniz (pekâlâ, yapabilirdiniz, ama o zaman bu VOD olurdu). VOD ve zaman kaydırmalı medya kulağa çok benzediğini düşünüyorsanız, haklısınız. Bu çoğunlukla bir programı yayınladıktan sonra ne kadar süre izleyebileceğinizle ilgilidir.

Canlı IPTV

TV yayını gibi, programları IPTV’de canlı olarak da izleyebilirsiniz. Birçok kişi spor etkinliklerini bu şekilde izler. Geleneksel TV medyası yerine internet üzerinden yayınlanmak dışında, canlı IPTV, normal TV ile hemen hemen aynı düzeydedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking giriş kingroyal güncel giriş madridbet giriş kingroyal giriş